Na rande do Akropol

29. 06. 2008 | † 30. 01. 2014 | kód autora: 1mw
Ahoj miláčku,
je zajímavé, že váš autobus ztroskotal zrovna v Řecku, není mi úplně jasné, jak jste se mohli s oddílem octnout zrovna tady, když jste původně měli být úplně na jiné straně. To zase řídil Libor, že? Že se nestydíte, orienťáci, všichni tam máte orientační smysl a zabloudíte přitom úplně nesmyslně. Příště by to možná chtělo tu vaši strategickou mapu používat.

Leč možná zasáhl osud, že jste zrovna zde, když mám kousek od vašich stanů hotel.
A protože si mi drze o téhle "náhodě", kterou si beztak určitě kvůli mně zkonstruoval, neřekl, vymyslela jsem si pro tebe bojovku, neb tady nejsou žádné lesy, kde by sis mohl zatrénovat...

Jestli pak si ještě pamatuješ z dějepisu Akropolis?
Myslím, že definici – opevněné místo nad městem, by vysokoškolák měl znát, a i kdyby neznal, kdejaký Řek by ti mohl dát za tuhle neznalost přes ústa, vždyť pro ně je to nějaký pojem, srdce Helénistické kultury a národní poklad a bůhví, co ještě.
Já teda doufám, že přímo k Akropoli se dostaneš, asi stačí jít podle cesty autobusů s výletníky, nebo se někoho zeptat, za nějaký bakšiš by ti někdo třeba mohl poradit. Ale jelikož se mi po známých domorodcích od našeho hotelu doneslo, že nějaká banda výtržníků se usadila kousek vedle tohoto pokladu, asi ani rady potřebovat nebudeš, neb tam budeš za pár minutek...

No, aby ses orientoval, začátek tvé křížové výpravy začíná na západě. Zde je velká hala s branami, nazývané Propylaje. A jelikož jsem úchylná na mramor, musím podotknout, že byly stavěny z nádherně bílého, právě tohoto, kamene. Ostatně jako celé Akropole.
Je to dlouhé asi 74 m a je to téměř na celém západu Akropole. Pokud by tě zajímaly sloupy, tak tu můžeš shlídnout jak dórskou, tak iónskou architekturu. Pak si vyšlápneš moooc pěkné schodiště, kde se plno turistů v horku máčí ve svém vlastním a soukromém potu a máš první část cesty za sebou.

Za chviličku bys měl narazit na takovou vyvýšenou stavbu. Iónský chrám zasvěcený Athéně Níké, v překladu vítězné. Abys neřekl, že jsem zásadně proti směrům, je to jihozápadně od Propylají. Pokud by ses chtěl zdržovat, i když teda nevím, jestli se na něj můžeš vyškrábat. No prostě, jen tak mezi námi, je z něj nádherný výhled na Saronský záliv, ostrov Egina, Peloponnes, Pireus, Salamis, Egaleoské a Poikilské kopce.
Logicky bylo toto místo tedy strategické pro pozorování moře a blížících se nepřátel.
Podle legendy odtud odjížděla loď s černými plachtami smutku, která každoročně plula na Krétu, aby odvedla athénskou daň, sedm dívek a sedm chlapců, Mínóovi. Ale to je zase odbočení od tématu.

A teď to, aspoň pro mě, nejzajímavější. Parthenón.
Zvedá se na nejvyšším a nejstrmějším místě svaté skály a je považován za vrcholné dílo řecké architektury. Se stavěním je spojeno jméno třeba Feidias a podobně. Když se mrkneš kolem na sloupy, taky zase zjistíš, že jsou v dórském stylu. Myslím, že si tady tu řeckou architekturu bezvadně natrénuje...

.... Nikdy nevíš, kdy se ti to bude při závodech hodit.

Ták.
A už se pomalu, ale jistě blížíš k místu, kde máme sraz, doufám, že mě mezi těmi turisty najdeš, jsem tak přemýšlela, jestli třeba nemám mít na sobě nějaké poznávací znamení. Třeba na čele napsáno: Athéna; nebo být oblečená jako Řekyně. Leč jsem si tak řekla, že by mě dřív mohli zavřít na psychiatrii a my bychom by se už nemuseli nikdy sejít.
Já sice totiž umím dost jazyků, ale v řečtině tak maximálně ano a ne. Jo a taky dobrý den. Leč pochybuju, že s tímhle jazykovým vybavením by tě do léčebny pustili.
Možná, že bych k tomuhle dopisu, měla přiložit i slovník. Ale kde ho mám tak narychlo sehnat?

No, teď je to jedno. Prostě se sejdeme u Erechtheionu. To není chrám, ale je to nejposvátnější místo celé Akropole a dóm četných božstev a hrob mytických panovníků předhistorických Athén. Takový památník, řekla bych. Zase tady máš iónské sloupy.
Co čekáš, lásko, Řekové a sloupy patří dohromady jako my dva.

Teda, když se tak koukám na ten můj popis, tak se musím pochválit.
Mé znalosti dějepisu přesahují všechny meze a myslím, že kdejakého Řeka bych tím okouzlila. Hmm, hned si to asi půjdu vyzkoušet.

Na druhou stranu, asi by bylo jednodušší ti říct, že po schodech nahoru a pak rovnou za nosem za tou holkou, co bude vyrábět pro lepší navigaci kouřové signály.
Mimochodem, sraz je ve večerních hodinách, protože jinak by bylo, kurňa, horko.
Jestli mě takhle nenajdeš, tak bys měl dobrovolně vystoupit z toho vašeho oddílu...

Líbá tě tvoje milovaná Pomněnka


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.